Istotne pomiary pól elektromagnetycznych w miastach
Pole elektromagnetyczne otacza nas niemal z każdej strony, zarówno w domu, jak i w środowisku pracy. Zdecydowanie jednak pomiary pól elektromagnetycznych przeprowadzane na obszarach miejskich wskazują wyższe natężenie niż na terenach wiejskich. Co warto zatem wiedzieć o pomiarach pól elektromagnetycznych w miastach?
Długotrwałe przebywanie w miejscu, w którym silnie oddziałuje pole elektromagnetyczne, może nieść za sobą określone skutki zdrowotne. Badania prowadzone na tym polu nie dały jak dotąd jednoznacznych wyników. Jest to jednak kwestia, której nie powinno się bagatelizować.
Jako że na obszarach miejskich występuje dość silne natężenie PEM, pomiary elektromagnetyczne w miastach należy przeprowadzać regularnie.
Zasady przeprowadzania pomiarów pola elektromagnetycznego w miastach
Pomiary PEM należy dokonywać w różnych częściach miast. Zarówno wewnątrz budynków użyteczności publicznej, jak i na otwartych przestrzeniach. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy ich dokonywać z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Dlatego wskazane jest, aby zadanie to realizowało akredytowane laboratorium. Specjaliści nie tylko uzyskają dokładny wynik, ale będą w stanie poddać go analizie.
Szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o badanie pola elektromagnetycznego w miastach, mają miejsca znajdujące się blisko źródeł PEM, na przykład stacji bazowych, nadajników radiowych czy linii wysokiego napięcia. W takich przypadkach pomiary pola elektromagnetycznego powinno się przeprowadzać nie rzadziej niż raz w roku, a niekiedy nawet co kwartał.
W Polsce monitoring pól elektromagnetycznych w środowisku przeprowadza Inspekcja Ochrony Środowiska. Działania te odbywają się w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Mają one na celu utrzymanie poziomów pól elektromagnetycznych na dopuszczalnych poziomach lub poniżej tych poziomów. Gdy dopuszczalne normy zostają przekroczone, dąży się do zmniejszenia poziomu PEM.
Za badanie pola elektromagnetycznego odpowiadają punkty pomiarowe prowadzące dwuletnie cykle pomiarowe, wyznaczone dla każdego województwa. Ilość takich punktów przypadająca na jedno miasto zależy od jego wielkości. Najmniej, bo jeden punkt pomiarowy, przypada na miasta poniżej 20 000 mieszkańców. Z kolei w największych miastach, powyżej 200 000 mieszkańców wyznacza się 4 punkty pomiarowe i 3 punkty na każde kolejne 100 000 mieszkańców.