Kompatybilność elektromagnetyczna – czym jest?

kompatybilność elektromagnetyczna

Czym jest kompatybilność elektromagnetyczna?

Pomiary elektromagnetyczne przeprowadza się zarówno w zakładach pracy, jak i w środowisku. Tematyka PEM nie jest już nikomu obca. Zapewne nie każdy jednak spotkał się z pojęciem „kompatybilność elektromagnetyczna”. Co ono oznacza i co się z nim wiąże?

Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) to termin, który dobrze zna każde akredytowane laboratorium pomiarowe. Koncepcja EMC została opracowana dość dawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku. Zgodnie z obowiązującą obecnie definicją oznacza ona zdolność urządzenia do prawidłowej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym z wykluczeniem niechcianych zaburzeń elektromagnetycznych.

Innymi słowy, poprzez kompatybilność elektromagnetyczną należy rozumieć zdolność urządzeń elektrycznych do poprawnego funkcjonowania bez zakłócania pracy innych urządzeń w tym samym środowisku.

Znaczenie kompatybilności elektromagnetycznej

Kompatybilność elektromagnetyczna ma szczególne znaczenie we współczesnych czasach, gdy oddziaływanie elektromagnetyczne jest niemal wszechobecne. Otaczające nas każdej strony urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia medyczne, sprzęt domowy – wszystkie stanowią źródła PEM. Dlatego tak ważne jest, aby jedne urządzenia nie zakłócały pracy innych.

Same pomiary elektromagnetyczne przeprowadzane w pomieszczeniu nie zapewnią współpracy sprzętów wytwarzających PEM. Zgodna kooperacja poszczególnych urządzeń jest możliwa dzięki przestrzeganiu krajowych i europejskich norm i regulacji. Są to na przykład polskie normy PN czy unijna Dyrektywa EMC.

Zakłócenia kompatybilności elektromagnetycznej. Potencjalne konsekwencje i sposoby przeciwdziałania

Brak kompatybilności elektromagnetycznej mógłby doprowadzić do wielu negatywnych następstw. Dlatego tak istotny jest nie tylko regularny pomiar promieniowania elektromagnetycznego, ale też przestrzeganie norm EMC. Wzajemne zakłócanie pracy przez poszczególne urządzenia może bowiem prowadzić do trudności komunikacyjnych. W skrajnych przypadkach nawet do awarii systemów oraz do problemów zdrowotnych.

Celem zapewnienia EMC można stosować specjalne filtry lub ekrany, pomagające chronić urządzenia przed zakłóceniami. Ponadto producenci urządzeń muszą wykonywać specjalistyczne pomiary PEM oraz przestrzegać norm dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej. Dzięki temu urządzenia będą pracować sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie.