Ochrona przed polem elektromagnetycznym w budynkach mieszkalnych
Obecnie natężenie pola elektromagnetycznego otacza nas niemal z każdej strony. Wynika to z faktu, że generuje je każde urządzenie elektryczne, a bez nich trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Wpływ PEM na ludzkie zdrowie wciąż jest przedmiotem badań i licznych dyskusji. Jak dotąd nie wykazano jednoznacznie, że elektroniczne urządzenia codziennego użytku mogą wywołać negatywne skutki. Niemniej jednak silne pole magnetyczne może oddziaływać na układ nerwowy. Dlatego ochrona przed polem elektromagnetycznym w budynku mieszkalnym jest jak najbardziej wskazana. W jaki sposób mogą zabezpieczyć się mieszkańcy budynków jedno i wielorodzinnych?
Ochrona przed polem elektromagnetycznym na różne sposoby
Natężenie pola elektromagnetycznego nie będzie niebezpieczne dla człowieka, o ile nie zostaną przekroczone granice bezpiecznego poziomu. W domu takie ryzyko z reguły nie występuje. Co nie oznacza, że nie warto stosować żadnych dodatkowych zabezpieczeń, aby poziom pola elektromagnetycznego nie został zbyt mocno przekroczony.
Jest wiele sposobów na zminimalizowanie oddziaływania PEM. Najprostszym z nich jest wyłączanie urządzeń elektronicznych na noc oraz w ciągu dnia, gdy nie są użytkowane. Ponadto warto zadbać o to, aby w sypialni znajdowało się jak najmniej urządzeń, a jeśli to możliwe, to najlepiej, aby w ogóle się w niej nie znajdowały. Ułatwi to prawidłową regenerację organizmu i wypoczynek.
W budynkach wielorodzinnych nie ma możliwości ingerowania w urządzenia za ścianą. Natężenie pola elektromagnetycznego można jednak zredukować poprzez stosowanie specjalnych tkanin ekranujących lub membran, blokujących oddziaływanie PEM. Sprawdzić mogą się również folie ekranujące, nakładane na szyby okien.
W sprzedaży dostępne są również specjalne farby ekranujące, które z
powodzeniem można stosować w pomieszczeniach domowych. Bardzo dobrze
pochłaniają one promieniowanie o niskich częstotliwościach. Aby wybrać
najlepsze rozwiązanie dla domu, dobrze jest najpierw przeprowadzić pomiar promieniowania elektromagnetycznego. Pozwoli to oszacować faktyczne ryzyko narażenia domowników na negatywne skutki PEM.

Dlaczego warto ograniczyć oddziaływanie PEM?
Choć natężenie pola elektromagnetycznego w pomieszczeniach domowych z reguły nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców, to warto rozważyć sposoby jego zredukowania. Dom jest miejscem, w którym mamy czuć się dobrze i bezpiecznie. Dla komfortu własnego i pozostałych domowników warto więc stosować środki ochronne przeciw oddziaływaniu PEM.
Elektryczne urządzenia codziennego użytku, działające jednocześnie i nieustannie, mogą generować wysoki poziom pola elektromagnetycznego. Ten zaś, jeżeli będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, może prowadzić na przykład do obniżenia koncentracji oraz problemów ze snem. Tymczasem dom powinien być naszym azylem i oazą bezpieczeństwa. Dlatego warto zadbać o to, aby do minimum zredukować szkodliwe oddziaływanie różnych czynników, w tym PEM. Na tyle oczywiście, na ile jest to możliwe. Kamienice czy bloki mieszkalne nie dają bowiem dużych możliwości ograniczenia źródeł PEM poza własnym mieszkaniem.