Co zawierają wyniki pomiarów PEM?
Wiele mówi się o tym, jak ważne są pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku oraz w zakładach pracy. Dzięki nim można szybko zareagować, jeżeli poziom PEM przekroczy normy i wdrożyć odpowiednie środki ochronne. Warto wiedzieć, co oznaczają stosowane przy tego typu pomiarach jednostki i jakie są dopuszczalne wartości pól elektromagnetycznych. Dzięki temu wyniki pomiarów PEM staną się jasne. Zapraszamy do lektury poniższego wpisu!
Jakie są dopuszczalne wartości PEM?
Dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego w środowisku wyznaczają regulacje prawne. W Polsce określono je w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych. Określono w nim wartości dla poszczególnych przedziałów częstotliwości. W miejscach dostępnych dla ludzi maksymalny dopuszczalny poziom ekspozycji na PEM wynosi 61 V/m dla częstotliwości mieszczących się w zakresie od 2 MHz do 200 GHz.
V/m (wolt na metr) jest najczęściej stosowaną w pomiarach PEM jednostką oznaczającą natężenie pola elektrycznego. Często spotykaną jest również jednostka W/M2 (czyli wat na metr kwadratowy) oznaczające gęstość mocy promieniowania elektromagnetycznego.

Wyniki pomiarów PEM. Jak je poprawnie interpretować?
Pomiary pola elektromagnetycznego wydają się bardzo prostą czynnością. Wiele osób uważa, że wystarczy użyć miernika, odczytać wynik i już! W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowany proces. Szczególnie jeżeli chodzi o interpretację pomiarów.
Trzeba wiedzieć, że samo odczytanie wyniku z urządzenia nie pokazuje nam faktycznego poziomu PEM. Należy go bowiem jeszcze skorygować o określone współczynniki, określane m.in. przez świadectwa wzorcowania przyrządu pomiarowego oraz tzw. niepewność pomiaru.
Pod uwagę bierze się również parametry pracy instalacji bazowej oraz czas przeprowadzania pomiaru. Wynik odczytany z miernika może wzrosnąć, nim trafi do końcowego raportu. Kluczowe jest jednak umiejętne skorygowanie go o konkretne współczynniki. Zawyżenie wyniku może mieć różny poziom, a jego określenie i odniesienie do dopuszczalnych norm warto powierzyć profesjonaliście.
Jak się okazuje pomiary pola elektromagnetycznego, a szczególnie interpretacja ich wyników nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, badanie powinno wykonać laboratorium akredytowane, którego pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.