Ekranowanie PEM i jego skuteczność

ekranowanie pem

Ekranowanie PEM. Czym jest i w jakim celu się je stosuje?

Urządzenia emitujące określone natężenie pola elektromagnetycznego otaczają nas z niemal każdej strony. Większość z nich jest niezbędna do codziennego funkcjonowania lub znajduje zastosowanie w placówkach medycznych. Na szczęście istnieją systemy ograniczające ich negatywne oddziaływanie. Ekranowanie PEM stosuje się powszechnie, wszędzie tam gdzie jest to niezbędne.

Systemy ekranujące PEM to specjalne powłoki o niskim oporze magnetycznym, dzięki którym promieniowanie nie przedostaje się do otoczenia. Rozwiązanie to stosuje się wówczas, gdy poziom pola elektromagnetycznego generowany przez dane urządzenie może zagrażać otoczeniu i przebywającym w nim osobom.

Ekrany PEM stosuje się najczęściej tam, gdzie wskazany jest regularny pomiar promieniowania elektromagnetycznego. Wymaga tego między innymi BHP. Instaluje się je na przykład na silnikach elektrycznych, panelach fotowoltaicznych, w pojazdach, a także w pomieszczeniach magnetoterapii oraz rezonansu magnetycznego.

Materiały wykorzystywane do ekranowania

Aby ekranowanie pól magnetycznych było skuteczne, ekrany takie muszą składać się z odpowiednich materiałów.

Aby natężenie pola elektromagnetycznego nie stwarzało zagrożenia, a urządzenie pracowało bez zakłóceń, w ekranowaniu najszersze zastosowanie mają metale. Miedź, aluminium czy stal mają bardzo dobre właściwości przewodzące, co pozwala na odbijanie i absorpcję fal elektromagnetycznych.

W przypadku ekranowania niskich częstotliwości najlepiej sprawdzają się zaś tworzywa mające właściwości ferromagnetyczne i wysoką polaryzację nasycenia. Aby wybrać odpowiedni rodzaj ekranu, warto więc w pierwszej kolejności wykonać profesjonalne pomiary PEM.

Konstrukcja ekranów

Poza materiałem, z jakiego jest wykonany, ogromne znaczenie ma również konstrukcja układu ekranującego. Wskazane jest, aby tego typu ekran jak najszerzej obejmował źródło PEM bądź przestrzeń, która wymaga takiej ochrony. Dzięki temu natężenie pola elektromagnetycznego nie będzie stanowiło zagrożenia dla osób przebywających w otoczeniu generującego go urządzenia.

Obudowy ekranowe wykonuje się z materiałów przewodzących, jako że to one otaczając dane urządzenie, zapewniają ochronę przed zakłóceniami pochodzącymi z zewnątrz. W celu połączenia poszczególnych elementów ekranów stosuje się zaś specjalne uszczelki EMI, które również najczęściej powstają z tworzyw przewodzących. Dodatkową powłokę ochronną na obudowie ekranów można zaś uzyskać dzięki nałożeniu na nią farby przewodzącej.

Reasumując, dzięki dobraniu odpowiednich parametrów ekranu, można skutecznie zredukować poziom pola elektromagnetycznego. Dlatego ekranowanie ma szczególne znaczenie w przemyśle oraz w placówkach medycznych.