Natężenie pola elektromagnetycznego oddziałujące na rośliny i zwierzęta

natężenie pola elektromagnetycznego

Natężenie pola elektromagnetycznego wpływające na florę i faunę

Naturalne pole elektromagnetyczne stanowi składową otoczenia wszystkich organizmów żywych. Jego brak negatywnie wpłynąłby na roślinność i zwierzęta. Ponadto oddziałuje na nie również sztuczne PEM. Natężenie pola elektromagnetycznego, mniejsze lub większe, towarzyszy nam na co dzień. Siłą rzeczy wpływa też na florę i faunę.

Wpływ PEM na roślinność

Pomiary elektromagnetyczne obejmujące oddziaływanie na roślinność wykazują, że PEM pozytywnie oddziałuje na nasiona oraz stymuluje tempo wzrostu całych roślin lub poszczególnych ich części. Ponadto, pole magnetyczne może działać ochronnie na roślinność.

Znaczenie w tym obszarze ma jednak natężenie pola elektromagnetycznego. Korzystny wpływ wywierają przede wszystkim słabe pola. Te bardzo wysokie, mogą zaś przyczynić się do osłabienia, a nawet uszkodzenia rośliny. Pod warunkiem jednak, że ich oddziaływanie będzie długotrwałe. W przypadku oddziaływania krótkotrwałego PEM o silnej częstotliwości może korzystnie wpłynąć na zdrowie roślin, zwalczając obecne w nich grzyby i bakterie.

Oddziaływanie pól elektromagnetycznych na zwierzęta

U zwierząt reakcja na natężenie pola elektromagnetycznego jest inna niż w przypadku roślin. Silne PEM może mieć wpływ na ich pracę serca oraz przewodzenie nerwowe. Z kolei poziom pola elektromagnetycznego mieszczący się w przedziale 30-100 kV/m nie prowadzi do poważniejszych zmian fizjologicznych. Głównie tych związanych ze składem krwi lub masą ciała.

Ciekawostką jest, że zmienne pole elektryczne o częstotliwościach sieciowych i napięciu w przedziale 4-10 kV/m wpływa na zmianę zachowań owadów latających. U mniejszych zaobserwowano trudności z lataniem, a u dużych unikanie punktów, w których występuje wysokie natężenie PEM. U pszczół z kolei odnotowano agresywne zachowania, gdy znajdowały się w polu oddziaływania elektromagnetycznego linii przemysłowych.

Na przestrzeni lat wykonano liczne pomiary pól elektromagnetycznych oraz badania nad ich wpływem na świat zwierząt i roślin. PEM, sztuczne i naturalne, są stałym elementem środowiska. Ich wpływ na organizmy żywe w dużej mierze zależy od natężenia pól i ich rodzaju. Jednak pewne jest, że z każdym rokiem staje się on coraz silniejszy.