Magnetoterapia, a natężenie pola elektromagnetycznego
Pole magnetyczne znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Zabieg magnetoterapii pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, a można stosować go na różne partie ciała. Biorąc pod uwagę, że na pacjenta oddziałuje wówczas określone natężenie pola elektromagnetycznego, nasuwa się pytanie o bezpieczeństwo tego typu terapii. W poniższym wpisie postaramy się rozwiać te wątpliwości.
W jakim celu stosuje się magnetoterapię?
Leczenie polem magnetycznym, to metoda często stosowana przy różnego typu schorzeniach. Stanowi też ważny element fizjoterapii. Jego pozytywne oddziaływanie na ciało ludzkie odkryto już w XIX wieku.
Magnetoterapię wykonuje się z zastosowaniem urządzenia, które generuje wskazany dla celów leczniczych poziom pola elektromagnetycznego. Zabieg pomaga zredukować ból i zregenerować się uszkodzonym strukturom. Dlatego często stosuje się go w leczeniu złamań.
Ponadto odpowiednio dobrane natężenie pola elektromagnetycznego przejawia działanie przeciwzapalne i przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnetoterapia może też stanowić cenne wsparcie w leczeniu chorób przewlekłych.
Czy leczenie polem magnetycznym jest bezpieczne?
Choć magnetoterapia może powodować wiele korzyści zdrowotnych, to może też rodzić obawy, czy natężenie pola elektromagnetycznego skierowane na określoną partię ciała, jest bezpieczne dla organizmu. Pole magnetyczne o wysokich wartościach faktycznie może powodować negatywne konsekwencje, takie jak spowolnienie pracy serca czy zaburzenia widzenia. Dlatego tak duże znaczenie ma prawidłowe korzystanie z urządzeń do magnetoterapii.
Należy też pamiętać, że w niektórych przypadkach, nawet jeżeli pomiar pola magnetycznego nie wykaże przekroczenia dopuszczalnych norm, magnetoterapia nie jest wskazana. Przeciwwskazaniem jest na przykład ciąża, choroby nowotworowe, niskie ciśnienie krwi lub schorzenia o podłożu neurologicznym, takie jak epilepsja.
Ponadto wszystkie placówki, w których korzysta się z urządzeń przeznaczonych do magnetoterapii, podlegają okresowym kontrolom. Akredytowane laboratorium dokładnie weryfikuje, czy nie przekroczono dopuszczalnych wartości PEM. Dlatego zabiegi magnetoterapii można uznać za całkowicie bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że rzeprowadza się je w gabinetach lekarskich przez odpowiednio przeszkolony personel.