Pomiary PEM w służbie bezpieczeństwa człowieka
Technologie radiokomunikacyjne są nieodzownym elementem naszego otoczenia. Na emisji fal elektromagnetycznych opiera się przecież telefonia komórkowa, sieci Wi-Fi, a także systemy GPS. Dlatego tak ważne są pomiary PEM w otoczeniu człowieka. Wpływ PEM budzi wiele niepokoju. Coraz większego znaczenia badania te nabierają w dodatkowych pionach pomiarowych, na przykład w budynkach lub na tarasach.
Specyfika badań w dodatkowych pionach pomiarowych
Pomiary elektromagnetyczne w dodatkowych pionach pomiarowych wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również wysokiej jakości sprzętu. Na piętrach, w pomieszczeniach czy na tarasach dobrze sprawdzają się przenośne mierniki PEM, często wykorzystywane przez akredytowane laboratoria.
Za dobry przykład miejsc, w których warto wykonywać dodatkowe pomiary PEM, posłużyć mogą wspomniane powyżej tarasy. Są to bowiem miejsca często użytkowane przez ludzi, w których poziom pola elektromagnetycznego może być podwyższony. Wynika to m.in. z obecności anten nadawczych instalowanych na dachach budynków.
Zasady wykonywania pomiarów PEM w dodatkowych pionach pomiarowych
Zgodnie z pkt. 14 załącznika do Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 17 lutego 2020 r. w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych o planowanych pomiarach PEM w dodatkowych pionach pomiarowych w lokalach, na balkonach i trasach należy poinformować z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem. Użytkownik musi zaś umożliwić dostęp do pomieszczenia.
Pomiary PEM w dodatkowych pionach wymagają odpowiedniego podejścia. Zgodnie z zapisem powyższego rozporządzenia pomiary w pomieszczeniach należy przeprowadzać w płaszczyźnie otworów okiennych od strony źródła promieniowania. Minimalna odległość od krawędzi otworów i metalowych elementów konstrukcyjnych powinna wynosić 0,3 m.
O czym jeszcze należy pamiętać, wykonując pomiary PEM?
Ponadto należy pamiętać, że poziomy promieniowania ulegają zmianom w zależności od pory dnia, liczby użytkowników sieci radiokomunikacyjnych, a także od aktualnych warunków pogodowych. Uzyskanie miarodajnych wyników wymaga zatem tego, aby badanie pola elektromagnetycznego przeprowadzone było o różnych porach dnia oraz w różnych warunkach. Podczas pomiarów należy też uwzględnić konstrukcję budynków.
Wykonywanie regularnych pomiarów PEM w dodatkowych pionach pomiarowych nabiera coraz większego znaczenia. Choć nie są one obowiązkowe, a mają charakter działań dodatkowych, warto je realizować. Sprzyjają bowiem bezpieczniejszemu i bardziej świadomemu korzystaniu z technologii radiokomunikacyjnych.