Wkład polskich uczonych w prace nad PEM

prace nad PEM

Czym jest kompatybilność elektromagnetyczna?

Oddziaływanie elektromagnetyczne od lat budzi zainteresowanie naukowców na całym świecie. Wkład w prace nad PEM mają również polscy uczeni. Ich badania w tym obszarze obejmują m.in. kompatybilność elektromagnetyczną i bioelektromagnetyczną.

Wpływ, jaki wywiera natężenie pola elektromagnetycznego na człowieka, od wielu lat budzi zainteresowanie naukowców. Zaczęto też dociekać, jaki wpływ mogą mieć na siebie różne urządzenia emitujące PEM.

Koncepcja kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) zrodziła się w latach 60. ubiegłego wieku. Najogólniej kompatybilność elektromagnetyczna, to zdolność urządzenia do prawidłowej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym Bez emitowania zaburzeń pola elektromagnetycznego, które zakłócałoby pracę innych urządzeń.

Wkład Polaków w prace nad PEM

Na przestrzeni lat pomiary PEM prowadzone były na różnych polach. Na skalę międzynarodową swoje prace prowadził m.in. Międzynarodowy Komitet Specjalny ds. Zakłóceń Radioelektrycznych. Warto dodać, że w latach 1960-1988 uczestniczył w nich Polak, Władysław Moroń.

W 1999 roku na Politechnice Wrocławskiej odbyły się z kolei pierwsze krajowe Warsztaty EMC, podczas których dalej zgłębiano oddziaływanie elektromagnetyczne. Są one ukierunkowane na propagowanie kompatybilności elektromagnetycznej na drodze szkoleń, których tematyka obejmuje w dużej mierze metrologię PEM. Do programu Warsztatów wprowadzono również kwestie obejmujące pomiary pól elektromagnetycznych celem ochrony ludzi i środowiska.

Kompatybilność bioelektromagnetyczna

Wraz z rozwojem technologii, w tym telekomunikacji mobilnej, badania obejmujące oddziaływanie elektromagnetyczne, zaczęły obierać nowe kierunki. Ponadto urządzenia wykorzystujące PEM znalazły powszechne zastosowanie w medycynie. Zrodziło to potrzebę pochylenia się w stronę bioelektromagnetyzmu, czyli badań interakcji zachodzących między polami elektromagnetycznymi a jednostkami biologicznymi.

W czasach, gdy elektronika otacza nas niemal z każdej strony, niezbędne zdaje się łączenie zasad EMC z bioelektromagnetyzmem. To zaś wiąże się z koniecznością współpracy specjalistów takich dziedzin jak: nauki techniczne, nauki biologiczne i medycyna. Polscy uczeni dowiedli już, że taka współpraca jest nie tylko możliwa, ale może być też owocna. Najlepszym tego przykładem są prowadzone w Polsce od lat 60. ubiegłego wieku prace dotyczące ustalania bezpiecznych poziomów PEM w środowisku pracy i życia człowieka.