Zagrożenia elektromagnetyczne w środowisku pracy
W kontekście szkodliwych czynników w miejscu pracy najczęściej mówi się o hałasie i czynnikach toksycznych. Tymczasem problemem mogą być również zagrożenia elektromagnetyczne. Dlatego pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy są kwestią, której nie należy lekceważyć.
Pomiar pola elektromagnetycznego należy przeprowadzać regularnie. Pracodawcy powinni o tym pamiętać z uwagi na potencjalne zagrożenia związane z takim oddziaływaniem. Ich skala i rodzaj zależą w dużej mierze od warunków, w jakich przebywają pracownicy. Oddziaływanie PEM może być bowiem bezpośrednie oraz pośrednie.
Oddziaływanie pośrednie objawia się na przykład jako indukowane prądy kończynowe, które przepływają przez ciało człowieka po dotknięciu przedmiotu z ładunkiem elektrycznym. W zależności od częstotliwości mogą nawet wystąpić dolegliwości bólowe oraz pobudzenie tkanek. Z kolei w przypadku oddziaływania bezpośredniego silnego pola PEM może dojść do elektrostymulacji tkanek oraz obciążenia termicznego organizmu. Dlatego pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy należy przeprowadzać regularnie.
Wpływ PEM na organizm człowieka
Pomiary elektromagnetyczne nie powinny być lekceważone przez pracodawców. Wpływu PEM na organizm ludzki nie zweryfikowano jeszcze ostatecznie, jednak nie wyklucza się potencjalnych konsekwencji takiego oddziaływania.
Przeprowadzone dotychczas badania dowodzą, że pole elektromagnetyczne może mieć wpływ na czynności bioelektryczne w organizmie, w tym na układ nerwowy i hormonalny. Oddziaływanie PEM może wywoływać odwracalne, a niekiedy nawet nieodwracalne, uszkodzenia termiczne. Jak zatem chronić pracowników przed takim zagrożeniem? Przede wszystkim należy z odpowiednią częstotliwością przeprowadzać pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy.
Ochrona pracowników przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego
W każdym zakładzie pracy powinny zostać wdrożone stosowne środki ochronne, neutralizujące skutki, jakie powoduje pole elektromagnetyczne. BHP określa dopuszczalne wartości natężenia pola elektromagnetycznego, w których mogą przebywać pracownicy. Jednak na tym nie powinny się kończyć działania ochronne.
Regularne pomiary pól elektromagnetycznych mają kluczowe znaczenie dla rozpoznania skali zagrożenia w danym środowisku pracy. Na tej podstawie można wdrożyć odpowiednie narzędzia i procedury chroniące pracowników przed oddziaływaniem elektromagnetycznym oraz ograniczyć występujące już zagrożenia.
Ważne jest też przeciwdziałanie powstawaniu nowych zagrożeń, a wsparcie w tym obszarze może zapewnić laboratorium akredytowane. Doświadczeni specjaliści pomogą wdrożyć skuteczne programy nadzoru warunków pracy i podpowiedzą, jakie środki ochronne najlepiej sprawdzą się w danym zakładzie.