instalacje wytwarzające PEM obwarowane ograniczeniami
Zgodnie z obowiązującym prawem zgłoszeniu podlegają wybrane instalacje emitujące pole elektromagnetyczne. BHP i inne przepisy ukierunkowane są bowiem na zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym w jego pobliżu osobom. Kiedy należy zgłosić instalacje wytwarzające PEM i jak przebiega taka procedura? Wyjaśniamy w poniższym wpisie!
Kiedy konieczna jest procedura zgłoszenia instalacji?
Podstawą prawną obowiązku zgłoszenia instalacji emitującej PEM jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Z kolei to, które dokładnie obiekty podlegają zgłoszeniu, określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
Aby określić, czy instalacja wymaga zgłoszenia, należy zatem przeprowadzić badanie pola elektromagnetycznego. Jest ono konieczne w przypadku obiektów radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych oraz radiolokacyjnych, których równoważna moc promieniowana izotropowo przekracza 15 W, a częstotliwość generowanego przez nie pola elektromagnetycznego mieści się w przedziale od 30 kHZ do 300 GHz.
Zgodnie zaś z zapisem art. 152 ust. 1 p.o.ś. organowi ochrony środowiska należy zgłosić każdą instalację mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko. Nawet jeżeli emisja nie wymaga pozwolenia.
Operatorzy tego typu instalacji, przed rozpoczęciem ich użytkowania, powinni zatem skorzystać z usług oferowanych przez akredytowane laboratoria pomiarowe.
Przebieg zgłoszenia instalacji emitującej pole elektromagnetyczne
Zarządca instalacji, która wymaga zgłoszenia, jest zobowiązany do jego dokonania jeszcze przed rozpoczęciem jej użytkowania. Warto też zlecić badanie pola elektromagnetycznego, aby móc okazać stosownym organom jego wyniki. Jeżeli w ciągu 30 dni od daty dokonania zgłoszenia przyjmujący je organ nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć eksploatację instalacji. Sprzeciw, o którym mowa, może zostać wystosowany wówczas, gdy pomiary elektromagnetyczne wykażą przekroczenie norm emisyjnych. Ewentualnie obowiązujących standardów środowiskowych.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, operatorzy instalacji emitujących PEM, przed ich uruchomieniem i zgłoszeniem, powinni podjąć współpracę z firmą pomiarową. Profesjonalne badanie pola elektromagnetycznego pozwoli zaoszczędzić czas. Pomoże również w dostosowaniu się do aktualnych przepisów.