Pole elektromagnetyczne pomiary – jakie urządzenia i narzędzia do tego służą?
Rozwój cywilizacyjny związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na urządzenia elektryczne stanowi bezpośrednią przyczynę dodatkowych źródeł sztucznego pola elektromagnetycznego. Bezpieczne środowisko pracy bądź życia codziennego wymaga nieustannej kontroli PEM, generowanego zarówno przez prądy stałe, jak również przemienne. Poznaj urządzenia i narzędzia służące do pomiaru pola elektromagnetycznego!
Mierniki pola elektromagnetycznego
Jeżeli chodzi o pole elektromagnetyczne pomiary wykonywane są za pomocą przystosowanych do tego urządzeń. Wyróżniamy zarówno egzemplarze przeznaczone do użytku biurowego i domowego, jak również urządzenia profesjonalne.
Narzędzia ELF-EMF pozwalają na skuteczny pomiar elektrosmogu o częstotliwości do 300 Hz. Urządzenia RF-EMF umożliwiają z kolei mierzenie pola elektromagnetycznego aż do 8 GHz. Na rynku dostępne są również narzędzie pozwalające na pomiar obu pasm częstotliwości, wyposażone w wyświetlacze LCD ukazujące poziom promieniowania w odmiennych jednostkach. Mierniki niskich częstotliwości pozwalają przy tym na skuteczne rozróżnienie między odmiennymi źródłami PEM, takimi jak linie wysokiego napięcia bądź zasilacze.
Zwracając szczególną uwagę na pole elektromagnetyczne pomiary, to wykonywane są one przede wszystkim na obszarach sąsiadujących zarówno z liniami wysokiego i średniego napięcia. Nierzadko również w obszarze infrastruktury elektroenergetycznej oraz stacji elektroenergetycznych.
Pomiar pola elektromagnetycznego w przemyśle
Jeżeli chodzi o pole elektromagnetyczne pomiary są istotne szczególnie pod kątem przemysłu. Stosowane urządzenia są wykonane z materiałami silnie reagującymi na pola magnetyczne. Są to m.in.:
- żelazo
- nikiel
- kobalt
Pomiary PEM wykonywane są przede wszystkim ze względu na generatory i silniki obecne w większości branż, stanowiących fundamentalne źródła zasilania na danym terenie.
Wpływ pola elektromagnetycznego na organizmy
Wieloletnie pomiary natężenia pola elektromagnetycznego pozwoliły na dokładne określenie wpływu PEM na organizmy żywe. Silne PEM ma negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy ludzi i zwierząt, opóźniając tym samym czas reakcji na bodźce. Pomiary pól elektromagnetycznych są niezbędne nie tylko w przemyśle, ale również w innych dziedzinach życia, ze względu min. na tzw. nadwrażliwość elektromagnetyczną. Objawami wspomnianego schorzenia są m.in.:
- ogólne osłabienie
- ból głowy
- bezsenność
- zaburzenia pamięci