Elektrosmog – wysoki poziom pola elektromagnetycznego

wysoki poziom pola elektromagnetycznego

Elektrosmog, czyli czym grozi zbyt wysoki poziom pola elektromagnetycznego?

Choć o zanieczyszczeniach środowiska mówi się coraz więcej, to wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę jak groźny jest zbyt wysoki poziom pola elektromagnetycznego. Zagrożenie ekologiczne to nie tylko dym z kominów, spaliny samochodowe i nadmiar odpadów. Jest nim również elektrosmog. Czy wiesz jakie niesie on ze sobą konsekwencje?

Wszechobecne zagrożenie

Żyjemy w czasach, w których pole elektromagnetyczne emitowane jest niemal zewsząd. Z każdej strony otaczają nas nadajniki radiowe i telewizyjne, radary, a z telefonami komórkowymi prawie się nie rozstajemy. Tymczasem wszystkie urządzenia emitują pole elektromagnetyczne, dlatego pomiary pem warto przeprowadzać nie tylko w środowisku pracy, ale i miejscu zamieszkania.

Wysoki poziom pola elektromagnetycznego – jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Z uwagi na sukcesywnie rosnące zanieczyszczenie elektromagnetyczne, coraz więcej mówi się o tzw. smogu elektromagnetycznym, zwanym też elektrosmogiem. Mowa tu oczywiście o sztucznym, a nie naturalnym promieniowaniu, którego zbyt duża ilość generuje wiele zagrożeń dla człowieka.

Choć oddziaływanie elektromagnetyczne i jego skutki nie zostały jeszcze dostatecznie zgłębione, to przeprowadzone dotychczas badania pozwalają wskazać pewną grupę potencjalnych zagrożeń związanych z PEM. Przede wszystkim promieniowanie elektromagnetyczne negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego. PEM może także wywoływać zmiany w przebiegu fal mózgowych i w obszarze kory mózgowej.

wysoki poziom pola elektromagnetycznego

Przypuszcza się również, że elektrosmog sprzyja zmianom układu sercowo-naczyniowego oraz szpiku kostnego. Nie wyklucza się też, że zwiększa ryzyko zachorowania na raka i negatywnie wpływa na rozwój płodu. Faktu, jak duże jest ryzyko związane z nadmiernym promieniowaniem, dowodzą coraz częściej przeprowadzane pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy.

Jak się chronić przed elektrosmogiem?

Przed promieniowaniem elektromagnetycznym nie da się uciec, bowiem jak wspomniano jest wytwarzane przez każde urządzenie elektryczne, nawet lodówkę. Możemy jednak kontrolować poziom pola elektromagnetycznego. Aby sprawdzić poziom elektrosmogu w swoim otoczeniu można zdać się na akredytowane laboratorium bądź samodzielnie wykonać pomiar. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele mierników przeznaczonych do użytku domowego.