Akredytacja. Co to takiego?
Aby otrzymać rzetelne wyniki natężenia pola elektromagnetycznego, badanie takie powinno przeprowadzić laboratorium akredytowane. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kwestiom prawnym związanym z jego funkcjonowaniem. Kto może przyznać akredytację i jakie przepisy obowiązują tego typu jednostki pomiarowe?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest akredytacja. Jest to nic innego, jak formalne potwierdzenie kompetencji danego laboratorium. Oznacza to, że jednostka taka jest w stanie rzetelnie realizować zadania w zakresie oceny zgodności. Każde akredytowane laboratorium pomiarowe ma odpowiednie kompetencje techniczne oraz system zarządzania, dzięki czemu jest w stanie dostarczać dokładnych i rzetelnych wyników badań.
W Polsce za udzielanie akredytacji odpowiedzialne jest Polskie Centrum Akredytacji. W praktyce laboratoria pomiarowe, które mają przyznaną akredytację, oferują wyższą jakość usług.
Przepisy prawne obejmujące laboratorium akredytowane
Na akredytowane laboratoria, które przeprowadzają pomiary PEM, nałożony jest obowiązek spełnienia wymogów wynikających z międzynarodowej normy ISO/IEC 17025:2017. Jest to jednocześnie norma dająca podstawę akredytacji. Zawierają się w niej wytyczne odnoszące się do procesu weryfikacji uzyskanych wyników oraz aparatury pomiarowej. Wymaga się, aby pomiary pól elektromagnetycznych wykonywane były z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu, który musi być ponadto odpowiednio oznakowany.
Sam obowiązek utrzymywania dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku wynika natomiast z zapisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Jest to najważniejszy akt prawny określający zasady ochrony przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. Dopuszczalne poziomy określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku pracy. Natomiast metody przeprowadzania pomiarów scharakteryzowano w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 17 lutego w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.
Nadzór nad laboratorium
Głównym podmiotem, który nadzoruje każde laboratorium akredytowane, jest Polskie Centrum Akredytacji. To ono weryfikuje czy jednostki pomiarowe przestrzegają warunków przyznanej akredytacji oraz, czy realizują swoje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.