Pole elektromagnetyczne oddziałujące na układ krążenia

pole elektromagnetyczne

Układ krążenia, a pole elektromagnetyczne

Wiele osób zastanawia się, jak wysoki musi być poziom pola elektromagnetycznego, aby wywołało ono negatywne skutki dla organizmu. W wielu publikacjach wskazuje się bowiem, że ekspozycja na PEM może zakłócać funkcjonowanie układu krążenia. Czy faktycznie mamy się czego obawiać, zważywszy, że na pole elektromagnetyczne jesteśmy narażeni niemal z każdej strony?

Wpływ PEM na układ krążenia. Stan badań

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zbyt wysoki poziom pola elektromagnetycznego może niekorzystnie oddziaływać na pracę układu krążenia. Badania dotyczące wpływu PEM na ludzki organizm prowadzone są już od wielu lat. I choć nie można wykluczyć negatywnych skutków dla organizmu w efekcie ekspozycji na pole elektromagnetyczne, to nie można ich też jednoznacznie potwierdzić.

Niemniej jednak niektóre dane sugerują, że zbyt duże natężenie pola magnetycznego (mowa tu głównie o częstotliwościach przemysłowych lub zakresie średniofalowym) może prowadzić do zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi i rytmu serca.

Ponadto niektóre wyniki badań wykazały, że nawet ci pracownicy, w których przypadku poziom pola elektromagnetycznego nie przekraczał dopuszczalnych wartości, znajdowali się w grupie zwiększonego ryzyka zaburzeń pracy układu krążenia. Rodzaj nieprawidłowości w dużej mierze może zależeć od parametrów ekspozycji na PEM .

Jak chronić się przed oddziaływaniem PEM?

Kwestia wpływu PEM na układ krążenia wciąż budzi wiele wątpliwości. Nie można jednak wykluczyć, że wysoki poziom pola elektromagnetycznego ma wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. W grupie ryzyka znajdują się zatem przede wszystkim osoby, których obowiązki zawodowe wiążą się ze stałą ekspozycją na PEM.

W zakładach pracy należy przeprowadzać regularny pomiar pola elektromagnetycznego. Ponadto badania profilaktyczne powinni też przechodzić sami pracownicy. Rekomenduje się, aby obejmowały one analizę zmienności rytmu serca, EKG metodą Holtera oraz długookresową rejestrację ciśnienia tętniczego krwi metodą ABPM.

Dzięki odpowiednio wcześnie wykrytym nieprawidłowościom w funkcjonowaniu układu krążenia można w porę zapobiec groźnym skutkom zdrowotnym.