Urządzenia elektroniczne, a oddziaływanie elektromagnetyczne
Rozwój cywilizacyjny siłą rzeczy sprawił, że powstały szerokie grupy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nieuchronnym następstwem ich użytkowania jest oddziaływanie elektromagnetyczne, które w różny sposób może wpływać na ludzki organizm. Jak zatem korzystać ze sprzętu elektronicznego w sposób bezpieczny?
Chyba każdemu z nas ciężko byłoby wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez urządzeń elektronicznych. Każde z nich generuje jednak określone natężenie pola elektromagnetycznego, stanowiąc sztuczne źródło PEM. Sama w sobie sieć elektroenergetyczna, która dostarcza energię elektryczną do naszych domów, jest potężnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Warto więc wiedzieć, jak korzystać w sposób bezpieczny z urządzeń elektronicznych, aby oddziaływanie elektromagnetyczne zredukować do niezbędnego minimum.
Środki ostrożności w warunkach domowych
Mniejsze lub większe natężenie pola elektromagnetycznego można obecnie odnotować praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. PEM generuje bowiem każde urządzenie elektryczne. Warto zatem zadbać, aby wyeliminować je przynajmniej z jednego pomieszczenia, najlepiej z sypialni.
Wskazane jest również zrezygnowanie z korzystania z urządzeń, takich jak telefon czy laptop, przed snem. Dobrze jest również wyznaczyć określone pory wyłączania urządzeń i świateł. W ten sposób ograniczy się czas emisji PEM.
Poziom pola elektromagnetycznego w domu mogą też obniżyć rośliny. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale przemiany biochemiczne dokonujące się w tkankach roślinnych umożliwiają pochłanianie PEM.
Bezpieczeństwo w miejscu pracy, czyli pole magnetyczne BHP
Każdy pracodawca zobowiązany jest zapewnić swoim podwładnym odpowiednią ochronę przed promieniowaniem PEM. Oczywiście w sytuacji, jeżeli są oni na nie narażeni. W zakładzie pracy należy wyznaczyć odpowiednie strefy, tj. strefa bezpieczna oraz strefy ochronne (pośrednia, zagrożenia oraz niebezpieczna).
Ponadto, aby ograniczyć oddziaływanie elektromagnetyczne w strefach, w których jest ono obecne, pracownicy powinni mieć przydzieloną specjalną odzież ochronną, pochłaniającą promieniowanie PEM. Ważne jest również przestrzeganie określonej odległości od sprzętów elektronicznych. To wiąże się z odpowiednim rozmieszczeniem stanowisk pracy. Źródła pola PEM, a także poszczególne strefy należy oznaczyć w sposób widoczny dla personelu.
Istnieje zatem wiele sposobów, aby ograniczyć promieniowanie elektromagnetyczne, zarówno w domu, jak i w pracy. Kluczowe znaczenie ma jednak rozważne korzystanie z urządzeń elektronicznych, z zachowaniem stosownych środków ostrożności.