Pole elektromagnetyczne w rehabilitacji

pole elektromagnetyczne w rehabilitacji

Jak wykorzystuje się pole elektromagnetyczne w rehabilitacji?

Negatywnym skutkom, jakie może generować oddziaływanie elektromagnetyczne, poświęcono wiele publikacji. Nie można jednak zapominać, że pole elektromagnetyczne w rehabilitacji i medycynie znajduje szerokie zastosowanie. Magnetoterapia wykorzystywana jest m.in. w rehabilitacji, jako jedna z metod fizjoterapeutycznych.
Magnetoterapia to jedna z metod fizykoterapeutycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnego typu dolegliwości. Wykorzystuje się w niej terapeutyczne właściwości, jakie przejawia oddziaływanie elektromagnetyczne. Za sprawą specjalnego urządzenia pole magnetyczne przenika do chorych tkanek, pobudzając je do regeneracji.
Pole magnetyczne wykorzystywane w fizjoterapii musi cechować się niską częstotliwością, dzięki czemu nie prowadzi do skutków termicznych. Może ono przenikać w głąb tkanek, a jego zastosowanie możliwe jest nawet w przypadku pacjentów z metalowymi zespoleniami.
Należy jednak pamiętać, że w gabinetach, w których stosowana jest magnetoterapia, wymagane są regularne pomiary natężenia pola elektromagnetycznego. Ich częstotliwość determinowana jest wynikiem poprzedniej kontroli, a przeprowadzone powinny zostać przez akredytowane laboratorium pomiarowe.

Wskazania do leczenia z zastosowaniem pola elektromagnetycznego

Istnieje szeroka grupa dolegliwości, które można zakwalifikować jako wskazania do zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. Najczęściej magnetoterapię stosuje się w przypadku chorób zwyrodnieniowych oraz urazów ortopedycznych, takich jak złamania czy zwichnięcia.
Badania pola magnetycznego i jego właściwości dowodzą, że można stosować je również w leczeniu ran po oparzeniach, bliznowców, a także w leczeniu chorób układu nerwowego. Mowa tu m.in. o migrenowych bólach głowy, stwardnieniu rozsianym czy zaburzeniach czynnościowych nerwów.

Korzyści z magnetoterapii

Magnetoterapii przypisać można szereg oddziaływań na ludzki organizm. Zabiegi, w których wykorzystywane jest oddziaływanie elektromagnetyczne, pomagają łagodzić dolegliwości bólowe oraz stany zapalne. Pomagają też zmniejszać obrzęki i przyśpieszają proces gojenia oraz zrostu kostnego.
Zabiegi oparte na polu elektromagnetycznym usprawniają też oddychanie tkankowe i przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek. Magnetoterapii przypisuje się również działanie wazodilatacyjne, angiogenetyczne i analgetyczne. Pozytywnie wpływa również na dystrybucję jonów w organizmie. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o wskazaniu do rozpoczęcia terapii opartej na polu magnetycznym podejmuje lekarz lub doświadczony fizjoterapeuta.