Pomiary pola elektromagnetycznego w życiu codziennym

pomiary pola elektromagnetycznego

Pomiary pola elektromagnetycznego a urządzenia codziennego użytku

Pole elektromagnetyczne emitują urządzenia w naszych gospodarstwach domowych. Na pewno często zastanawiamy się jakie są to urządzenia i czy promieniowanie elektromagnetyczne jest dla nas szkodliwe. W tej kwestii zabrało głos również WHO, które 1996 roku przeprowadziło pomiary pola elektromagnetycznego. Z badań wynika, że urządzenia emitujące PEM (pole elektromagnetyczne) w większości nie przyczyniają się do wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych. Badanie pola elektromagnetycznego ukazuje, że zakres emisji PEM między 0 a 300GHz jest neutralny dla zdrowia. Jedynym efektem ubocznym może być odczuwanie ciepła. Interesującym jest fakt, że w Polsce są dość restrykcyjne normy odnośnie PEM. Nie może ono przekraczać 7 voltów na metr, gdzie dla przykładu w USA dopuszczalna norma jest o wiele wyższa – 14v/m.

pomiary pola elektromagnetycznego

Urządzenia codziennego użytku, które emitują PEM

Pomiary pola elektromagnetycznego pozwalają na dokładną ocenę promieniowania, dzięki czemu dziś wiemy jakie urządzenia codziennego użytku wytwarzają PEM.

Wśród nich znajduje się kuchenka mikrofalowa, która w niewielkiej odległości od obudowy emituje promieniowanie elektryczne od 5 do 10v/m oraz pole magnetyczne o wartości 70µT.

Bardzo wielu z nas posiada również w domu router Wi-Fi, który daje możliwość korzystania z bezprzewodowego łącza internetowego. Większość takich urządzeń pracuje na częstotliwości od 2,5 do 5GHz. Pomiary natężenia pola elektromagnetycznego pokazały, że routery emitują promienie o wartości od 1v/m do 5v/m. Wartość taka to stosunkowo niewiele w porównaniu np. do telewizora.

Okazuje się, że oglądanie programów telewizyjnych z niewielkiej odległości wiąże się z PEM o wartości od 20 do 40 v/m, pod warunkiem, że dysponujemy odbiornikiem starej generacji. Z powodu tej sytuacji wynikają ogólne zalecania o oglądaniu tv ze znacznie większej odległości. Natomiast obecne odbiorniki LCD emitują co najwyżej kilka voltów na metr i to z niewielkiej odległości od ekranu.

Telefony komórkowe

Oczywiście nie można zapomnieć o telefonach komórkowych, słynnych smartfonach, które towarzyszą nam każdego dnia. Niekiedy przez wiele godzin w ciągu doby. Badanie pola magnetycznego dowiodło, że około 15 cm od ekranu smartfona emisja promieniowania wynosi około 1v/m.

Komputery również emitują PEM i około 15 cm od ekranu zarejestrowano wartość 4v/m. W związku z tym, również w danym przypadku, zaleca się zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu podczas pracy przy komputerze.

Bardzo małe wartości PEM emituje płyta indukcyjna, która generuje częstotliwość na poziomie 50Hz. Promieniowanie względem płyty grzejnej wynosi około 0,9-7µT w odległości 15 cm od powierzchni płyty.

Kolejnym urządzeniem codziennego użytku są świetlówki. Co prawda nie wytwarzają one pola magnetycznego, ale pole elektryczne jest na bardzo wysokim poziomie, gdyż może wynosić nawet 30v/m.

Również zdalnie sterowane zabawki, a dokładnie piloty, wytwarzają pole elektryczne o wartości 3-5v/m.

pomiary pola elektromagnetycznego

Podsumowanie

Pomiary pola elektromagnetycznego klasyfikują urządzenia na kategorie emitujących zarówno pole elektryczne jak i magnetyczne lub jedno nich. Pokazuje to znaczące różnice w wartościach, gdzie na dzień dzisiejszy właśnie kuchenka mikrofalowa jest największym źródłem PEM.