Samodzielne badanie pola elektromagnetycznego

badanie pola elektromagnetycznego

Czy można samodzielnie wykonać badanie pola elektromagnetycznego?

O tym, że pomiary PEM w środowisku ogólnym należy przeprowadzać z określoną częstotliwością, mówi się ostatnio coraz częściej. Zapewne wiele osób zastanawia się, czy można wykonać badanie pola elektromagnetycznego we własnym zakresie. W teorii jest to możliwe. Czy otrzymamy jednak wówczas miarodajny wynik?

Amatorskie badania PEM

Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Wiele czynności i usług, które jeszcze niedawno mogli realizować wyłącznie wykwalifikowani specjaliści, możemy dziś wykonywać sami. Czy możemy zatem samodzielnie przeprowadzić również badanie pola elektromagnetycznego? Generalnie nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, jednak warto się zastanowić, czy mamy odpowiednią wiedzę, która umożliwi jego prawidłowe wykorzystanie.

Trudna sztuka pomiarów

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele mierników, za pomocą których w domowych warunkach przeprowadzić można pomiar promieniowania elektromagnetycznego. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że samo urządzenie to nie wszystko. Aby poprawnie zinterpretować wynik konieczna jest jeszcze fachowa wiedza na temat tego, co się mierzy. Większość takich amatorskich mierników mierzy bowiem ogół wytworzonego w okolicy PEM, generowanego przez nadajniki, łącza internetowe, linie wysokiego napięcia czy anteny radiowe.

badanie pola elektromagnetycznego

Odczyt wyników pomiarów PEM

Sztuką jest zatem nie tyle samo badanie pola elektromagnetycznego, a poprawne odczytanie uzyskanego wyniku. Warto również dodać, że niektóre mierniki, szczególnie te niższej jakości, nie pokazują poziomów pola dla określonych częstotliwości, a dla wszystkich łącznie. Co więcej, urządzenia takie rejestrują też niekiedy najniższe częstotliwości, co przekłada się na wynik przekraczający skalę. W takiej sytuacji osoba wykonująca pomiar, nie jest przeważnie w stanie ustalić jego przyczyny.

Komu zlecić badanie pola elektromagnetycznego?

Choć teoretycznie samodzielne przeprowadzanie pomiarów PEM jest możliwe, to lepiej, aby prowadziły je akredytowane laboratoria. Dzięki temu zyskamy wiarygodny wynik, a także wskazówki dotyczące dalszego postępowania w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm. Tego typu placówki dostarczą też kompletną dokumentację raportującą przeprowadzane badanie pola elektromagnetycznego. Korzystając z ich usług, zyskujemy też gwarancję rzetelnego wyniku, z racji iż takie laboratoria pomiarowe stosują wyłącznie wysokiej jakości sprzęt pomiarowy.