Własny pomiar promieniowania elektromagnetycznego

pomiar promieniowania elektromagnetycznego

Pomiar promieniowania elektromagnetycznego we własnym zakresie

W obecnych czasach środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone. Każdy z nas słyszał o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza, jednakże nie dla każdego z nas pojęcie zanieczyszczeń elektromagnetycznych jest znajome. Tego typu zanieczyszczenia inaczej nazywa się elektrosmogiem i badanie ich poziomu jest kluczowe dla zdrowia człowieka. Czym dokładnie jest pole elektromagnetyczne i w jaki sposób możemy wykonać pomiar promieniowania elektromagnetycznego w domu lub w miejscu pracy? Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące tej dziedziny i podpowiemy, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy pomiarze promieniowania elektromagnetycznego.

Pole elektromagnetyczne – co to jest?

PEM, czyli inaczej pole elektromagnetyczne, jest układem dwóch powiązanych ze sobą pól: magnetycznego i elektrycznego. Na jego powstanie mają wpływ zarówno źródła naturalne, takie jak Ziemia, jak i sztuczne, czyli wytworzone przez człowieka. Obecnie, w czasach, w których zewsząd otaczają nas urządzenia wykorzystujące energię elektryczną, pole elektromagnetyczne może być wyjątkowo silne. Dlatego też tak ważne jest sprawdzenie jego poziomu w miejscu pracy, lub w domu. Każde z urządzeń, które jest podłączone do prądu, wytwarza mniejsze lub silniejsze pole elektromagnetyczne. Należy jednak pamiętać, że nie każde promieniowanie ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Aby sprawdzić jaki poziom promieniowania obecny jest w miejscu zamieszkania, bądź w miejscu pracy warto zdecydować się na badanie pola elektromagnetycznego.

profesjonalne laboratorium pomiarowe
pomiar promieniowania elektromagnetycznego

Pomiary pola elektromagnetycznego

W domowych warunkach jesteśmy w stanie przeprowadzić proste pomiary pola elektromagnetycznego za pomocą monitorów EMF. Należy jednak pamiętać, że pomiar ten nie będzie zbyt precyzyjny i dokładny. Aby sprawdzić pole elektromagnetyczne i uzyskać wiarygodne wyniki najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, którzy specjalizują się w tego typu pomiarach. Akredytowane laboratorium pomiarowe będzie w stanie wykonać precyzyjne pomiary pola elektromagnetycznego, które pozwolą nam określić natężenie pola elektromagnetycznego. W razie potrzeby przeprowadzi też oddzielny pomiar promieniowania elektromagnetycznego. Ponadto w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, czyli występowania narażenia na pole elektromagnetyczne laboratorium będzie w stanie określić strefy ochronne pola. Zwracając się do laboratorium, zyskujemy również pewność, że pomiar zostanie poprawnie i fachowo zinterpretowany.

Pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy

Akredytowane laboratorium pomiarowe wykonuje również pomiary pola elektromagnetycznego w środowisku pracy. W wielu zakładach pracy pole elektromagnetyczne może być wytwarzane przez wiele źródeł. Ponadto trzeba pamiętać, że przepisy BHP określają dopuszczalny poziom wartości natężenia pola elektrycznego i magnetycznego. W przypadku stwierdzenia wyższego natężenia niż dopuszczalne pracownicy podlegają regularnym, obowiązkowym badaniom lekarskim oraz przychodzą specjalistyczne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa pracy.

Należy pamiętać, że decydując się na usługi akredytowanego laboratorium, uzyskujemy profesjonalną i kompleksową usługę zawierającą pomiary pem, które dokonywane są za pomocą specjalistycznego sprzętu. Wykonując pomiar promieniowania elektromagnetycznego w domowych warunkach, nigdy nie uzyskamy tak precyzyjnego i dokładnego wyniku.